W ostatnich tygodniach zgłaszają się do nas firmy operujące od wielu lat na rynku belgijskim. Konfrontowane są one w ostatnim czasie z drobiazgowymi kontrolami skarbowymi zmierzającymi do ustalenia na terenie Belgii istnienia zakładu podatkowego.
W decyzjach wydawanych polskim firmom przewija się ta sama argumentacja:
- Kontrakt/relacja biznesowa trwające powyżej 12 miesięcy,
- Negocjowanie kontraktów przez wiele lat przez tą samą osobę zatrudnioną w polskiej spółce i zamieszkałą w Polsce – wykonującą podróże służbowe do Belgii,
- Korzystanie z infrastruktury kontrahenta.
W decyzjach wydawanych polskim firmom naliczany jest podatek CIT za ostatnie lata. Naliczanie podatku odbywa się metodą szacunkową – niekorzystną dla polskiej firmy. Kolejną konsekwencją istnienia zakładu podatkowego w Belgii jest obowiązek odprowadzenia podatku od wynagrodzeń za ostatnie lata oraz weryfikacja poprawności poświadczania formularzy A1.
Przez wiele lat belgijski fiskus był bierny i przyjazny wobec polskich przedsiębiorców. Zmieniło się to podejście na przełomie 2020 i 201 roku.
Rekomendujemy kontakt Kancelarią Brighton&Wood European Employment Lawyers & Advisors w celu przeglądu dokumentacji oraz oceny ryzyk wynikających ze wzmożonej aktywności belgijskiego fiskusa.
Biura Brighton&Wood European Employment Lawyers & Advisors (www.BrightonWood.com) oraz ELYSIUM – Kadry i Płace dla firm delegujących (www.Elysium-Europe.eu): Warszawa, Kraków, Opole, Lotnisko Radzieje.
Problematyka zagranicznych zakładów podatkowych i transgranicznego opodatkowania pracowników i zleceniobiorców delegowanych omówiona została w nast. bezpłatnych publikacjach:
Podatkowe aspekty delegowania w Europie 2020/2021 | Delegowanie.pl
oraz:
Taxation of Cross-Border Services in 2020-2021 | Delegowanie.pl
Niedawno weszły w Belgii w życie przepisy implementujące Dyrektywę 2018/957/UE i wprowadzające całkiem nowe zasady delegowania pracowników do Belgii.
Nowe przepisy powodują konieczność podnoszenia stawek za usługi świadczone przez polskie firmy.
Nowe regulacje są także ogromnym wyzwaniem dla działów kadr i płac w firmach delegujących. Do niedawna przestrzegane były przez większość firm operujących na rynku tylko i wyłącznie stawki wynagrodzeń minimalnych. Lista płac była stosunkowo prosta i jej sporządzanie rzadko budziło wątpliwości. Od 2020 r. lista płac jest skomplikowana, musi zawierać wszystkie zagraniczne dodatki, a za wszelkie nieprawidłowości w zakresie dokumentacji przewidziane są drakońskie kary.
W najnowszej publikacji: Delegowanie do Belgii 2020/2021 | Delegowanie.pl omówiliśmy najważniejsze zasady delegowania do Belgii obowiązujące od 30 lipca 2020 r.:
- ograniczenie delegowania klasycznego do 12 miesięcy
- mechanizm przedłużania delegowania do 18 miesięcy
- mechanizmy zliczania okresów delegowania
- przerwy w delegowaniu i ich wpływ na legalność zatrudnienia i delegowania
- autonomiczna belgijska definicja prac „tego samego rodzaju” wykonywanych „w tym samym miejscu
- delegowanie długoterminowe (powyżej 12/18 miesięcy): legalność, skutki w zakresie dokumentacji i w zakresie przepisów mających zastosowanie
- zastępstwo i konsekwencje „rotacji” pracowników
- nowe zasady wynagradzania pracowników delegowanych do Belgii
- dodatki obligatoryjne, które trzeba zapewnić pracownikom
- nowe wymogi dotyczące naliczania płac i dokumentowania delegowania
- przejazdy, wyżywienie i inne dodatki
- nowe zasady zapewniania kwater pracowniczych.
Ponadto opisaliśmy obowiązki pracodawców delegujących i ich belgijskich kontrahentów.
Książka jest praktycznym poradnikiem dla polskich firm delegujących.
Książka jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto w praktyce zajmuje się delegowaniem pracowników, zleceniobiorców i pracowników tymczasowych do Belgii.
Dla księgowych, kadrowych, pracowników działów płac, a także dla doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych poradnik jest narzędziem, z którego należy korzystać w codziennej pracy.
Więcej informacji n/t książki: http://delegowanie.pl/book/delegowanie-do-belgii-20202021.html
Bezpłatne egzemplarze książki są dostępne od zaraz dla:
- Firm na stałe obsługiwanych przez Brighton&Wood
- Firm na stałe obsługiwanych przez ELYSIUM
- Firm konsultowanych przez Brighton&Wood
- Firm korzystających z audytów Brighton&Wood
- Firm zamawiających Dokumentację Modelową Brighton&Wood
- Firm zamawiających Modelową Dokumentację Płacową ELYSIUM
- Członków IPP - Pakiet Premium
- Członków IPP - Pakiet Standard (Członkom IPP korzystającym z Pakietu Standard przysługuje jedna książka przy przystępowaniu do IPP oraz przy każdorazowym przedłużaniu członkostwa na kolejny rok. Członkowie IPP korzystający z Pakietu Standard korzystają ze zniżek na dodatkowe egzemplarze książek. Członkowie IPP przedłużający status członkowski Standard na dwa kolejne lata otrzymują bezpłatnie 4 wybrane tytuły. Firmy przystępujące do IPP i opłacający składkę Standard na dwa lata otrzymują bezpłatnie 4 wybrane tytuły. Członkowie IPP przedłużający status członkowski Standard na trzy kolejne lata otrzymują bezpłatnie wszystkie tytuły. Firmy przystępujące do IPP i opłacający składkę Standard na trzy lata otrzymują bezpłatnie wszystkie tytuły)
Wszystkie publikacje n/t nowych przepisów o delegowaniu: www.delegowanie.pl/publikacje
Kancelaria Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) obsługuje od ponad 20 lat polskie firmy delegujące personel za granicę. Kancelaria przygotowała dla wszystkich firm delegujących:
- komplet publikacji książkowych n/t delegowania wg nowych przepisów: http://delegowanie.pl/publikacje
- nową dokumentację dla pracowników, zleceniobiorców i pracowników tymczasowych delegowanych za granicę do wszystkich państw europejskich. Dokumentacja pracownicza przygotowywana przez kancelarię Brighton&Wood uwzględnia regulacje państw przyjmujących w zakresie formy i treści dokumentów i ich wersji językowych. Wszystkie dokumenty przygotowywane są w dwu/ lub wielojęzycznych wersjach językowych: języku polskim, angielskim i w języku państwa przyjmującego.
- Kompendium wiedzy dla firm na temat delegowania: 12 książek, ponad 4 tys. stron eksperckiej wiedzy i ponad 20 lat doświadczenia w obsłudze polskich firm za granicą: http://delegowanie.pl/kompendium
- Kancelaria Brighton&Wood konsultuje firmy w zakresie dostosowania do nowych przepisów w poszczególnych państwach oraz zapewnia dostęp do wiedzy n/t warunków świadczenia usług w poszczególnych branżach (stawki minimalne, dodatki, obowiązki dokumentacyjne etc.): http://delegowanie.pl/obsluga-firm-delegujacych
- Kancelaria Brighton&Wood przeprowadza na zlecenie firm delegujących oraz ich kontrahentów audyty w zakresie legalności delegowania, spełniania przesłanek delegowania, a także dokonuje oceny poprawności modelu oraz sposobu wdrażania procedur związanych z delegowaniem.
- Kancelaria Brighton&Wood jako jedyna firma prawnicza w Europie prowadzi audyty w zakresie normy Advanced Quality Management System CBE-2020 [Cross-Border-Employment] |Construction, Infrastructure & Energy| oraz Advanced Quality Management System CBE-2020 [Cross-Border-Employment] |Opieka/Pflege|
- Kancelaria Brighton&Wood zapewnia polskim firmom pełną obsługę w postępowaniach kontrolnych prowadzonych w kraju i za granicą. Wraz z ELYSIUM | Kadry i płace dla firm delegujących | www.Elysium-Europe.eu przygotowywana jest pełna i poprawna dokumentacja na potrzeby postępowań kontrolnych. ELYSIUM prowadzi pełną obsługę płacowo-dokumentacyjną w trakcie toczących się postępowań kontrolnych w kraju i za granicą (Niemcy, Belgia, Francja, Holandia, kraje skandynawskie).
Konsultacje dla firm odbywają się w biurach Kancelarii Brighton&Wood European Labour Lawyers & Advisors i ELYSIUM Kadry i płace dla firm delegujących w Warszawie, Krakowie i Opolu, a także online: http://delegowanie.pl/obsluga-firm-delegujacych
System naliczania płac ELYSIUM to jedyny system uwzględniający zmiany w przepisach o delegowaniu.
- ELYSIUM umożliwia firmie samodzielne i elastyczne dopasowanie zasad wyliczeń oraz dokumentów generowanych przez system płacowy
- ELYSIUM liczy płace zgodnie z przepisami polskimi oraz zgodnie z przepisami wszystkich państw członkowskich UE
- ELYSIUM pozwala na elastyczność w konfigurowaniu zasad rozliczania płac na nowych rynkach z uwzględnieniem różnych składników wynagrodzeń
- ELYSIUM generuje dokumenty miesięczne we wszystkich językach UE i zgodnie z przepisami wszystkich państw członkowskich UE
- ELYSIUM zawiera różne moduły optymalizacyjne zgodne z regulacjami państw przyjmujących
- ELYSIUM dostosowany jest do nowych przepisów o delegowaniu, które weszły w życie w 2020 r.
- ELYSIUM nalicza płace uwzględniając wszystkie składniki wynagrodzeń i dodatki obowiązujące w danym Państwie przyjmującym
- ELYSIUM jako jedyny system płacowy w Europie korzysta z permanentnego wsparcia Kancelarii Brighton&Wood: www.BrightonWood.com
- Dokumentację oraz pełną obsługę użytkowników ELYSIUM w postępowaniach kontrolnych w Europie zapewnia Kancelaria Brighton&Wood: www.BrightonWood.com
ELYSIUM świadczy dla firm delegujących usługi kadrowo-płacowe oraz księgowe. Więcej informacji: www.Elysium-Europe.eu
Na profilu Facebook Delegowanie.pl | Facebook umieszczane są aktualne informacje n/t legalnego i zyskownego delegowania w Europie.
Administratorem danych osobowych jest EUROPA CROSS BORDER SERVICES LTD. SPÓŁKA KOMANDYTOWA (Delegowanie.pl) z siedzibą w Warszawie przy ul. Poznańskiej 21 lok. 48. Adres e-mail został pozyskany przez Delegowanie.pl z internetu i przetwarzany jest w celu prowadzenia działalności szkoleniowej, a także w celach promocji własnych produktów lub usług drogą elektroniczną. Podmiotom danych przysługuje prawo dostępu do treści dotyczących ich danych, ich poprawiania i usunięcia. Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać informacji od Delegowanie.pl proszę o użycie tego linka.