Orędzie Noworoczne Prezesa IPP do firm delegujących

Mija 2020 rok. Miał to być rok stabilnego prowadzenia biznesu w Europie. Miał to być też rok rewolucyjnych zmian w przepisach o delegowaniu. 

Już w lutym dowiedzieliśmy się o prawdopodobnych pierwszych restrykcjach. W marcu ziścił się koszmarny sen wolnych ludzi i przedsiębiorców. Na granicach wewnętrznych UE przywrócono kontrole (sanitarne). Po powrocie z zagranicy pracownicy delegowani musieli poddawać się wraz z bliskimi uciążliwej kwarantannie.

Kilka tygodni później władza w Polsce zabroniła obywatelkom i obywatelom chodzić do lasu… 

Koniec roku to czas podsumowań. 

Rok 2020 był rokiem, który testował nas wszystkich. Zweryfikował przygotowanie rządów, przedsiębiorców, ale także nas samych na nadzwyczajne sytuacje kryzysowe. 

Przeprowadziłem w okresie świąteczno-noworocznym kilkaset rozmów z przedsiębiorcami delegującymi swój personel za granicę.

„To był dobry rok” – słyszałem zwykle z ich ust. 

Polskie firmy działające w branży opieki skorzystały z zapaści systemów opieki instytucjonarnej w krajach zachodniej Europy. Kancelaria Brighton&Wood oraz ELYSIUM – Kadry i Płace dla firm delegujących obsługują na co dzień kilkudziesięciu przedsiębiorców działających w branży opieki. Ze wsparcia IPP korzysta co roku ponad 300 polskich i niemieckich agencji opieki. Wszystkie firmy działające w optymalny sposób podołały trudnościom logistycznym. 2020 rok był czasem zwielokrotnienia ilości zleceń. Największą przeszkodą była logistyka wyjazdów, powrotów, kwarantanny oraz testowania. Uruchomiliśmy wszystkie nasze kontakty w Niemczech. - Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu niemieckich parlamentarzystów, instytucji federalnych oraz krajowych, a także policji w poszczególnych landach, na niemieckich drogach nie było niemalże żadnych kontroli środków transportu, w których podróżowali polscy pracownicy delegowani. Ceny usług polskich firm poszybowały w górę, a pracownicy w odczuwalny sposób zrezygnowali z eskalacji roszczeń płacowych. 

Branża budowlana jest kolejnym zwycięzcą pandemii. Ilość zleceń, pomimo kilkutygodniowych przestojów, nie zmalała. Kilkadziesiąt wiodących polskich firm delegujących pracowników budowlanych do krajów UE mogło dzięki nam podwyższyć stawki za świadczone usługi. Przekonaliśmy kontrahentów polskich firm, że wyższe stawki są dla nich gwarancją stabilności i niezawodnego wykonania kontraktów w trudnym czasie pandemii. Nowe przepisy o delegowaniu pozwoliły naszym Klientom przekonać kontrahentów do zwiększonej partycypacji w kosztach delegowania. Duża część liczącego 750 miliardów euro budżetu kryzysowego zostanie przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę. Zapowiada się znakomity okres dla polskich firm budowlanych. Nowe przepisy o delegowaniu są restrykcyjne, ale wbrew oczekiwaniom wielu tzw. ekspertów zwiększą one zyski polskich firm. Już rok 2020 – rok pandemii pokazał, że kontrahenci polskich firm mają ogromną poduszkę finansową i możliwości podnoszenia stawek za usługi i dzielenia się nimi z polskimi podwykonawcami. 

Branża produkcji spożywczej także skorzystała na pandemii. – Ograniczone możliwości transportu międzykontynentalnego zwiększyły popyt na europejską żywność. Kilkanaście polskich firm, którym na co dzień pomagają moi współpracownicy z Brighton&Wood oraz ELYSIUM zwiększyło w 2020 roku ilość pracowników delegowanych. Również stawki za świadczone usługi w branży mięsnej oraz w szeroko rozumianej branży spożywczej poszybowały w górę. Przyczyną jest konsekwentna polityka firm ukierunkowana na uświadamianie kontrahentów w zakresie nowych regulacji o delegowaniu. Kontrahenci polskich firm odpowiadają solidarnie za ewentualne nieprawidłowości w zakresie wynagradzania. Jedynym sposobem uniknięcia problemów jest godziwe wynagradzania polskich firm. Podczas setek godzin telekonferencji udało nam się przekonać firmy belgijskie, francuskie, niderlandzkie i niemieckie do znacznego podwyższenia stawek dla polskich podwykonawców. 

Były branże, które nie miały tak wielkiego szczęścia. Przedsiębiorcy w nich działający mają świadomość, że są to branże schyłkowe; - branże, które znikną w najbliższych latach. Pandemia przyspieszyła pewne procesy, które i tak by nastąpiły. Firmom działającym w branżach schyłkowych (oraz niskokosztowych), takich jak produkcja czy logistyka pomogliśmy uzyskać wielomilionową pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Wiosna i lato 2020 roku były okresami wielu miłych niespodzianek i zasilania prywatnych firm publicznymi pieniędzmi. Jesienią firmy dowiedziały się, że decyzją władz, pomocy tej (w ogromnej części) nie trzeba będzie spłacać… 

Kilka dni temu rozpoczęła się w całej UE zakrojona na masową skalę akcja szczepień. Pandemia dobiega końca. Ograniczenia będą skokowo znoszone. W połowie 2021 wszystko zacznie wracać do sytuacji sprzed pandemii. Polskie firmy delegujące czeka w 2021 roku ogromna koniunktura. Pandemia pokazała, że polskie firmy są lepiej zarządzane od ich zagranicznych zleceniodawców i konkurentów. Polskie firmy delegujące są „lekkie” i zwinnie poruszają się po rynkach Unii Europejskiej. Nowe przepisy o delegowaniu wykorzystaliśmy, by zwiększyć profity naszych Klientów. 

Oczywiście spodziewamy się reakcji protekcjonistycznej w niektórych krajach UE. Jesteśmy jednak doskonale przygotowani na uderzenie zagranicznych kontrolerów w polskie firmy. Nasi Klienci prowadzą prawidłową dokumentację, naliczają płace w sposób optymalny i zgodny z nowymi regulacjami o delegowaniu i mają przygotowane procedury na wypadek kontroli zagranicznych inspekcji. Od 21 lat pomagamy polskim firmom delegującym. Nie zawiedliśmy Was w roku pandemii. Będziemy z Wami także w 2021 roku. Zwiększyliśmy nasz zespół, a do biur w Warszawie, Krakowie i Opolu od 2021 roku dochodzi biuro na naszym lotnisku w Radziejach w północnej Polsce. 

Wszystkim firmom delegującym, ich właścicielom, zarządom oraz pracownikom odpowiedzialnym za organizację delegowana życzę w 2021 r. przede wszystkim dużo zdrowia. Poza tym życzę Wam odnalezienia balansu między pracą, biznesem, a życiem prywatnym i pasjami. Mamy jedno życie. Niech firmy, które prowadzicie, służą Waszym bliskim, Wam, realizacji Waszych pasji oraz innym wyższym celom. Koniec pandemii będzie oznaczał, że na finiszu 2021 roku spotkamy się znów w najpiękniejszych miejscach na ziemi!

 

Z wyrazami szacunku dla Waszej pracy

 

Tomasz Major

Prezes Izby Pracodawców Polskich

Partner Zarządzający w Brighton&Wood European Employment Lawyers & Advisors (www.BrightonWood.com)

Prezes ELYSIUM Kadry i Płace dla firm delegujących (www.Elysium-Europe.eu)

www.TomaszMajor.com