skrajnie niekorzystna interpretacja w sprawie poświadczania A1 z art. 13 Rozporządzenia 883/2004

Rzecznik Generalny TSUE wydał ostatnio ważną opinię dotyczącą stosowania art. 13.1 rozporządzenia 883/2004. Sprawa może mieć niebagatelne znaczenie dla wszystkich firm korzystających z zapisów art. 13.1 rozporządzenia 883/2004.

Chodzi tu o takie przypadki, gdy firma delegująca personel nie prowadzi w swoim kraju znacznej działalności (nie może więc uzyskać A1 w trybie art. 12.1 rozporządzenia 883/2004) i niejako „oddaje do dyspozycji” swój personel zagranicznemu kontrahentowi. Istotnym zagadnieniem, poruszanym w opinii jest określenie kto jest faktycznym „pracodawcą” w rozumieniu art. 13.1 rozporządzenia 883/2004 – od tego zależy ustalenie właściwego ustawodawstwa i uzyskanie A1.

Niderlandzki zakład ubezpieczeń orzekł, że zastosowanie powinien mieć niderlandzki system zabezpieczenia społecznego, ponieważ pracownicy pozostają zazwyczaj do dyspozycji niderlandzkich przedsiębiorstw przewozowych, a nie spółki delegującej z którą to pozostają tylko formalnie w stosunku pracy.

Chodziło więc o wyjaśnienie spornej kwestii sprowadzające się do ustalenia, kogo należy uważać za „pracodawcę” w rozumieniu art. 13 ust. 1 lit. b) ppkt i) rozporządzenia nr 883/2004 – spółkę, z którą pracownicy pozostawali w formalnym stosunku pracy czy też przedsiębiorstwa niderlandzkie, którym pracownicy byli oddawali do dyspozycji.

RSVB uznał, że niderlandzkie przedsiębiorstwa, które zrekrutowały zainteresowanych pracowników faktycznie pozostających do ich pełnej dyspozycji na czas nieokreślony, w stosunku do których to przedsiębiorstw zainteresowani pozostają w stosunku podporządkowania i które to przedsiębiorstwa faktycznie ponoszą koszty wynagrodzenia, należy uznać za „pracodawców” do celów stosowania przepisów Unii w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Rzecznik Generalny przy Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaproponował w swojej opinii, że art. 13 ust. 1 lit. b) ppkt i) rozporządzenia nr 883/2004 należy interpretować w ten sposób, że w okolicznościach takich jak będące przedmiotem postępowań głównych za pracodawcę uznaje się przedsiębiorstwo, do którego pełnej dyspozycji na czas nieokreślony zainteresowany faktycznie pozostaje, w stosunku do którego to przedsiębiorstwa zainteresowany pozostaje w stosunku podporządkowania i które to przedsiębiorstwo faktycznie ponosi koszty wynagrodzenia.

W swojej opinii Rzecznik pisze, iż po przeprowadzeniu dogłębnej analizy okoliczności faktycznych wydaje się, że dla celów stosowania art. 13 ust. 1 lit. b), i) rozporządzenia nr 883/2004 warunki dotyczące statusu przedsiębiorstwa delegującego jako „pracodawcy” zostały spełnione wyłącznie w aspekcie formalnym. Delegująca spółka otrzymała ten status wyłącznie dzięki „wyszukanej konstrukcji prawnej”, podczas gdy jej kontrahenci sprawowali faktyczny nadzór nad pracownikami najemnymi, co standardowo należy do prerogatyw pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Rzecznik uważa, że uznanie, w danym przypadku, delegującą spółkę  za „pracodawcę” i wydanie w związku z tym zaświadczeń A1 stanowi niewłaściwe zastosowanie art. 13 ust. 1 lit. b) ppkt i) rozporządzenia nr 883/2004, ponieważ nie prowadzi do zastosowania do pracowników delegowanych ustawodawstwa niderlandzkiego – pomimo tego, że faktyczni pracodawcy mają siedzibę w Niderlandach.

Taki rezultat jest sprzeczny z celem ustawodawczym leżącym u podstaw norm kolizyjnych, które polegają na umożliwieniu organom krajowym stwierdzenia z łatwością, to znaczy na podstawie obiektywnych, jasnych i z góry określonych kryteriów, rzeczywistego pracodawcy danego pracownika, miejsca jego siedziby lub prowadzenia działalności, i w ten sposób ostatecznego określenia systemu zabezpieczenia społecznego mającego zastosowanie w danym przypadku.

Wskazuje ponadto, że pomimo względnej prostoty norm kolizyjnych, rozdźwięk pomiędzy pozorowaną i rzeczywistą sytuacją w niniejszej sprawie może wprowadzać w błąd w ocenie właściwych organów krajowych i z tego względu należy uznać, że może on utrudniać prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego ustanowionego przez unijnego prawodawcę.

W świetle tych wszystkich informacji Rzecznik proponuje, by na pytanie prejudycjalne odpowiedzieć, że okoliczności faktyczne dowodzą istnienia sytuacji nadużycia prawa. W związku z powyższym przedsiębiorstwo delegujące nie może powoływać się na art. 13 ust. 1 lit. b) rozporządzenia nr 883/2004 w celu ustalenia powiązania z ustawodawstwem jego siedziby z zakresu zabezpieczenia społecznego.

To na razie jedynie opinia Rzecznika – Trybunał nie jest nią związany.

Gdyby jednak TSUE przychylił się do niej, byłoby to bardzo niekorzystne dla wielu firm wysyłających swój personel za granicę. Niekorzystny wyrok ułatwiłby postępowania kontrolne inspekcjom nie tylko w Niderlandach, ale przede wszystkim w Belgii i we Francji oraz w Niemczech.

Komisja Europejska podkreśla w swoim ostatnim piśmie skierowanym do Izby Pracodawców Polskich, że opinia ta ma kluczowe znaczenie w pracach nad nowelizacją rozporządzenia 883/2004 dotyczącego zasad poświadczania A1.

Na najbliższej Konferencji dla Praktyków, która odbędzie się w Krakowie już 23.01.2020 eksperci Brighton&Wood przekażą firmom informacje „z pierwszej ręki” na temat zmian w zasadach poświadczania A1 z art. 12 i 13.

Konferencja Praktyków Delegowania Kraków 23.01.2020

Kraków 23.01.2020

Kraków, Sala Konferencyjna Portalu www.Delegowanie.pl: Hotel CONRAD**** | ul. Josepha Conrada 29

9.00-11.00 Biznes przyszłości, czyli: Delegowanie opiekunek polskich i ukraińskich do Niemiec oraz zatrudnianie opiekunek polskich i ukraińskich w Niemczech w 2020 roku
prawo | podatki | formularze A1 | składki socjalne | optymalizacje | kalkulacje | dopuszczalne modele działania    

Zagadnienia omawiane w tym module konferencji zostały szczegółowo opisane na ponad 600 stronach w książce: Tomasz Major (red.), „Delegowanie Opiekunek do Niemiec, 2018”, 600 stron: http://optymalnezatrudnienie.pl/ksiazki/opieka. Książka jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP (Pakiet Standard lub Pakiet Premium) przed konferencją. Formularz członkowski i zasady korzystania z bezpłatnych publikacji: http://optymalnezatrudnienie.pl/standard

Pełna Dokumentacja dla firm delegujących opiekunki do Niemiec dostępna jest tutaj: http://optymalnezatrudnienie.pl/dokumentacja. Dokumentacja jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP (Pakiet Premium) przed konferencją. Formularz członkowski i zasady korzystania z bezpłatnych publikacji: http://optymalnezatrudnienie.pl/premium

Dla firm uczestniczących w Konferencji, które zgłoszą przynajmniej 3 osoby i opłacą ich uczestnictwo w 3 modułach Konferencji przed 24.12.2019 r. przekazany zostanie bezpłatną publikację zawierającą kompendium zmian w zakresie delegowania opiekunek do Niemiec od 2020 r.: „Delegowanie Opiekunek do Niemiec – zmiany od 2020 r.”: www.delegowanie.pl/2020

Program konferencji:

Fokus:

  • Nowe niemieckiej przepisy o delegowaniu a delegowanie opiekunek do Niemiec – Które firmy nie będą mogły delegować od lipca 2020? Który system delegowania przetrwa zmiany? Dlaczego delegowanie w oparciu o system tzw. „składki skumulowanej” będzie zagrożone sankcją 500.000 euro?
  • Prezentacja modelu delegowania opiekunek legalnego z punktu widzenia nowych niemieckich przepisów.
  • Nowe europejskie przepisy o poświadczaniu A1: Które firmy nie będą mogły delegować od lipca 2020? Który system delegowania przetrwa zmiany? Dlaczego firmy delegujące w oparciu o system tzw. „składki skumulowanej” nie będą mogły uzyskiwać A1 od połowy 2020 r.? Które firmy w dalszym ciągu będą otrzymywać od ZUS formularze A1 z art. 13?
  • Prezentacja modelu delegowania pozwalającego na uzyskiwanie A1 z art. 13 teraz i w przyszłości.
  • Jak zapewnić opiekunkom wysokie wynagrodzenie netto i jednocześnie delegować legalnie?
  • oszukańczy model „skumulowanej składki” – fałszywe obietnice „’składki od przeciętnego’  … raz na sześć miesięcy”.
  • praktyki polskich i niemieckich organizacji agencji opieki i innych inicjatyw biznesowo-naukowych: inwigilacja polskich agencji opieki, namawianie do stosowania nielegalnych i nierentownych modeli biznesowych, pełzające przejmowanie biznesu przez wielkie agencje kontrolujące owe organizacje i inicjatywy;
  • zyskowne i legalne delegowanie opiekunek do Niemiec;
  • delegowanie i zatrudnianie opiekunek ukraińskich, filipińskich i nepalskich w Niemczech;
  • zakładanie i funkcjonowanie domów opieki w Polsce – dla polskich i zagranicznych (niemieckich) seniorów;
  • prezentacja spójnego i sprawdzonego (ponad 10 lat) modelu legalnego delegowania opiekunek do Niemiec: wysokie wynagrodzenie netto dla opiekunki idzie w parze z wysoką rentownością firmy i jej atrakcyjnością dla kontrahentów oraz dla opiekunek;
  • dokumentacja legalnego i optymalnego delegowania;
  • sprzedaję swoją agencję opieki – kupuję agencję opieki: Jak dobrze sprzedać i jak dobrze kupić agencję opieki? – uwagi z praktyki transakcji na rynku opieki; prezentacja ofert inwestorów kupujących polskie agencje opieki.
  • Modelowa Dokumentacja dla opiekunek delegowanych do Niemiec: sprawdzone w wielu postępowaniach kontrolnych dokumenty; aktualizacja 2020; aktualizacja lipiec 2020.
  • Prawidłowe sporządzanie dokumentacji płacowej teraz i po zmianach: System naliczania płac ELYSIUM - dla firm delegujących opiekunki do Niemiec.

Zagadnienia szczegółowe i nowości omawiane na konferencji:

  • delegowanie opiekunek do Niemiec w świetle zmiany przepisów o wydawaniu formularzy A1
  • delegowanie opiekunek do Niemiec w świetle nowelizacji dyrektywy o delegowaniu
  • delegowanie opiekunek do Niemiec w świetle zmian niemieckich przepisów o delegowaniu
  • niemieckie modele zatrudnienia – alternatywa dla delegowania?
  • mieszane modele zatrudnienia – alternatywa dla delegowania!
  • zakładanie domów opieki w Polsce – sprawdzone modele
  • warunki prowadzenia domu opieki w Polsce – dla polskich i zagranicznych (niemieckich) seniorów
  • zyskowny model prowadzenia domu opieki w Polsce: Model Biznesowy Domu Opieki Proboscis®
  • opieka domowa w Polsce – ukraińscy pracownicy, jak skutecznie zniechęcić polskich klientów do zlecania pracy na czarno i zachęcić ich do korzystania z usług agencji opieki? – sprawdzone modele

Zagadnienia ogólne omawiane na konferencji:

  • Wprowadzenie
    • Rynek opieki w Niemczech z punktu widzenia polskich agencji opieki
    • Ograniczenia w zakresie dostępu do opiekunek w przyszłości
    • Węzeł gordyjski, czyli prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty delegowania opiekunek do Niemiec
    • Siedem Grzechów Delegowania Opiekunek do Niemiec
    • Nowe przepisy o delegowaniu w Europie i ich wpływ na działalność polskich firm w branży opieki
    • Pracownicy z Ukrainy i innych krajów jako alternatywa dla roszczeniowych i coraz mniej dostępnych opiekunek z Polski?
  • Modele działania polskich agencji opieki na terenie Niemiec:
    • Opiekunka jako pracownik delegowany do Niemiec przez polską agencję opieki
    • Opiekunka jako zleceniobiorca delegowany do Niemiec przez polską agencję opieki
    • Opiekunka jako pracownik tymczasowy delegowany do Niemiec przez polską agencję opieki
    • Umowa o pracę czy umowa zlecenia?
    • Niemieckie modele zatrudnienia polskich opiekunek
      • Zatrudnienie polskiej opiekunki bezpośrednio u rodziny niemieckiej
      • Zatrudnienie polskiej opiekunki w niemieckiej agencji opieki
      • Minijob
      • Samozatrudnienie
  • Czas pracy opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Kodeksowe (KP) zasady ustalania czasu pracy opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Imperatywne (bezwzględnie obowiązujące) niemieckie przepisy o czasie pracy opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Ustalanie czasu pracy opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia
  • Wynagrodzenie opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Kodeksowe (KP) zasady ustalania wynagrodzenia opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Niemieckie przepisy o wynagrodzeniu opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Ustalanie wynagrodzenia opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia
  • Prawo do urlopu opiekunki delegowanej do Niemiec
    • Kodeksowe (KP) zasady ustalania prawa do urlopu opiekunek delegowanych do Niemiec
    • Niemieckie przepisy o urlopach
    • Ustalanie prawa do urlopu opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia
  • Dochodzenie praw przez opiekunkę przeciwko polskim agencjom opieki i przeciwko niemieckim pośrednikom w instytucjach polskich i niemieckich
    • ZOLL
    • PIP
    • ZUS
    • Sądowe dochodzenie praw przez opiekunkę przeciwko polskim agencjom opieki i przeciwko niemieckim pośrednikom w Polsce i w Niemczech
    • Pozwy w Polsce
    • Pozwy w Niemczech
  • Formularze A1
    • Gdzie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki delegowane do Niemiec
    • Formularze A1 z art. 12 Rozp. 883/2004
    • Formularze A1 z art. 13 Rozp. 883/2004
    • Wyjątkowe porozumienia - Formularze A1 z art. 16 Rozp. 883/2004
    • Odmowa poświadczenia formularzy A1 przez ZUS
    • Anulowanie A1 z mocą wsteczną przez ZUS
    • Niepoświadczenie A1 przez ZUS lub anulowanie A1 – aktywność niemieckich instytucji
    • Formularze A1 dla opiekunek z innych krajów członkowskich UE (Rumunia, Bułgaria etc.) delegowanych do Niemiec
    • Formularze A1 dla opiekunek spoza UE (Ukraina, Białoruś etc.) delegowanych do Niemiec
  • Składki na ubezpieczenia społeczne: ile kosztuje delegowanie opiekunek do Niemiec?
    • Prawidłowe zasady naliczania składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce
    • Delegacje (diety) opiekunek kierowanych do Niemiec?
    • System tzw. zaliczkowy z wypłatami skumulowanymi za kilka miesięcy: oszustwo na szkodę opiekunek
    • Zbiegi kilku zleceń
    • Kontrola prawidłowości naliczania składek przez ZUS – przypis składek, odwołanie od decyzji ZUS, proces z ZUS
    • Naliczanie składek wg niemieckich przepisów
  • Opodatkowanie polskiej agencji opieki działającej na rynku niemieckim
  • Opodatkowanie transgranicznej usługi opieki podatkiem VAT: zagrożenia dla branży
  • Opodatkowanie opiekunek delegowanych do Niemiec
  • Podatki w Polsce, a opodatkowanie w Niemczech
  • Delegowanie przez polskie firmy opiekunek z Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i innych krajów UE do Niemiec
  • Opiekunki z Ukrainy, Białorusi, Nepalu i Indii i innych krajów spoza UE: delegowanie przez polskie firmy do Niemiec
  • Polskie i niemieckie modele zatrudnienia i delegowania: tabele porównawcze
  • Kalkulacje i biznes plan dla polskiej firmy
  • Święty Graal delegowania opiekunek do Niemiec: dokumentacja! Modelowa Dokumentacja dla opiekunek delegowanych do Niemiec: sprawdzone w wielu postępowaniach kontrolnych dokumenty; aktualizacja 2020; aktualizacja lipiec 2020.
  • Prawidłowe sporządzanie dokumentacji płacowej teraz i po zmianach: System naliczania płac ELYSIUM - dla firm delegujących opiekunki do Niemiec.

ZAPISZ SIĘ NA SEMINARIUM  

Konferencja dla Praktyków: Część II
11.00-13.00 Delegowanie pracowników, zleceniobiorców i pracowników tymczasowych za granicę w 2020 roku
budownictwo i infrastruktura-logistyka-konstrukcje stalowe-produkcja spożywcza-transport-nowoczesne technologie-branże niszowe-opieka
Niemcy-Francja-Belgia-Holandia-Luksemburg-kraje skandynawskie

Zagadnienia omawiane w tym module konferencji zostały szczegółowo opisane na ponad 600 stronach w książce: Tomasz Major (red.), „Delegowanie”, 750 stron: http://optymalnezatrudnienie.pl/ksiazki/delegowanie-2017”. Książka jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP (Pakiet Standard lub Pakiet Premium) przed konferencją. Formularz członkowski i zasady korzystania z bezpłatnych publikacji: http://optymalnezatrudnienie.pl/standard

Pełna Dokumentacja dla firm delegujących pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców za granicę dostępna jest tutaj: http://optymalnezatrudnienie.pl/dokumentacja. Dokumentacja jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP (Pakiet Premium) przed konferencją. Formularz członkowski i zasady korzystania z bezpłatnych publikacji: http://optymalnezatrudnienie.pl/premium

Dla firm uczestniczących w Konferencji, które zgłoszą przynajmniej 3 osoby i opłacą ich uczestnictwo w 3 modułach Konferencji przed 24.12.2019 r. przekazany zostanie bezpłatną publikację zawierającą kompendium zmian w zakresie delegowania opiekunek do Niemiec od 2020 r.: „Delegowanie za granicę – zmiany od 2020 r.”: www.delegowanie.pl/2020

Program konferencji:

Fokus:

  • zmiany w przepisach o delegowaniu i o poświadczaniu formularzy A1 od lipca 2020
  • rewolucyjne zmiany w zasadach delegowania od 2020 r.
  • zyskowne i legalne delegowanie czy bezpośrednie zatrudnienie za granicą? – jak pogodzić wysokie wynagrodzenie netto dla pracowników z wysoką rentownością firmy i jej atrakcyjnością dla kontrahentów zagranicznych?
  • delegowanie i zatrudnianie obywateli Ukrainy, Filipin i Nepalu w UE
  • formalności w kraju i za granicą
  • dokumentacja legalnego i optymalnego delegowania
  • delegowanie-bezpośrednie zatrudnienie w zagranicznej spółce lub w oddziale-modele mieszane: gdzie co się opłaca? Gdzie co się będzie opłacało po zmianach w 2020 r. – porównanie różnych modeli transgranicznego zatrudnienia
  • legalne delegowanie-lista kontrolna: jak rozpocząć legalne delegowanie? Czy deleguję prawidłowo? – 12 strategicznych pytań. 48 podstawowych wątpliwości. 760 szczegółowych zagadnień –  (auto)Audyt w firmie delegującej.
  • Święty Graal delegowania: dokumentacja! Modelowa Dokumentacja dla pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych za granicę: sprawdzone w wielu postępowaniach kontrolnych dokumenty; aktualizacja 2020; aktualizacja lipiec 2020.
  • Prawidłowe sporządzanie dokumentacji płacowej teraz i po zmianach: System naliczania płac ELYSIUM - dla firm delegujących pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców za granicę

Zagadnienia szczegółowe i nowości omawiane na konferencji:

  • nowelizacja dyrektywy o delegowaniu i jej wpływ na działalność polskich firm na rynkach UE
  • rewolucyjne zmiany w zakresie poświadczania A1 z art. 12
  • rewolucyjne zmiany w zakresie poświadczania A1 z art. 13 – koniec modelu delegowania „na dwa kraje”?
  • wydłużony okres pracy w Polsce przed delegowaniem
  • wydłużony okres karencji między delegowaniami
  • kto nie będzie mógł delegować od 2020 roku?
  • ZUS i fiskus polują na polskie firmy delegujące: oskładkowanie i opodatkowanie kwater, diet i innych należności do niedawna nieoskładkowanych i nieopodatkowanych
  • ZUS, PIP i fiskus donoszą zagranicznym instytucjom – kontrole krzyżowe w polskich firmach delegujących, uchylanie A1 na zlecenie zagranicznych instytucji
  • A1 i wizy van der Elst oraz transunijny ruch bezwizowy dla Ukraińców, Filipińczyków oraz Nepalczyków legalnie zatrudnionych w polskich firmach i delegowanych do innych krajów UE
  • Delegowanie-podróż służbowa-pracownicy mobilni: prawo pracy, ZUS, podatki, dokumentacja
  • Porównanie zasad opodatkowania pracowników delegowanych: Polska-Niemcy-Belgia-Francja-Holandia-kraje skandynawskie
  • Umowa o dzieło-praca tymczasowa-outsourcing za granicą: różnice ryzyka, formalności, optymalny model działania polskiej firmy
  • Kontrola w Belgii, w Niemczech i we Francji: prawa i obowiązki polskiego przedsiębiorcy, kontrole krzyżowe, listy kontrolne inspektorów belgijskich i francuskich

Zagadnienia ogólne omawiane na konferencji:

  • Formularze A1
    Bez formularzy A1 delegowanie nie ma sensu ekonomicznego. Uzyskanie A1 i jego utrzymanie to dla każdej firmy sprawa priorytetowa. Podczas konferencji prawnicy z wiodącej kancelarii obsługującej od ponad 20 lat w Polsce i w całej UE polskie firmy w zakresie delegowania omówią z uczestnikami m.in. nast. kwestie:
    • Nowe przepisy o A1!!!
    • Nowe orzecznictwo dot. zastępstwa
    • Nowa praktyka kontrolna ZUS – wycofywanie A1 poświadczonych w ostatnich 5 latach
    • Koniec delegowania w oparciu o art. 13
    • Obligatoryjne zatrudnienie na 3/6 mies. przed delegowaniem jako przesłanka wydania A1
    • Przerwa obligatoryjna 3/6 mies. w delegowaniu
    • A1 tylko na 12 miesięcy – po tym czasie – ubezpieczenie za granicą
    • Dlaczego delegowanie w 2019 roku przestaje się opłacać – alternatywne modele transgranicznego zatrudniania
    • Zdolność firmy do delegowania – kto może delegować?
    • Zdolność pracownika do bycia delegowanym? – jakie warunki musi spełnić pracownik, by jego pracodawca mógł go wysłać za granicę?
    • Zasady poświadczania formularzy A1 z art. 12 – najnowsza praktyka, orzecznictwo i planowane zmiany
    • Zasady poświadczania formularzy A1 z art. 13 – najnowsza praktyka i orzecznictwo i planowane zmiany
    • Krytyczne pojęcia z zakresu poświadczania formularzy A1: marginalność, zastępstwo, pozorność, fikcyjna działalność krajowa, działalność krajowa w praktyce ZUS i orzecznictwie sądów
    • Dokumentowanie działalności krajowej dla celów poświadczania A1 i dla celów udowodnienia zagranicznym inspektorom zdolności do delegowania;
    • Dokumentowanie zdolności pracownika do bycia delegowanym;
    • A1 z art. 13: praktyczne aspekty i dokumentacja
    • A1 bez działalności krajowej? A1 przy znikomej działalności krajowej?
    • A1 a zdolność do delegowania: kiedy firma posiadająca A1 nie może delegować?
    • Odmowa poświadczenia A1
    • Zastępstwo: ograniczenie delegowania w sektorach stacjonarnych
    • Uchylenie poświadczonych A1 z mocą wsteczną
    • Kontrole prowadzone przez ZUS z własnej inicjatywy i z inicjatywy zagranicznych instytucji kontrolujących;
    • Przesłuchania pracowników delegowanych przez ZUS: lista pytań inspektorów ZUS
    • Konsekwencje (w kraju i za granicą) niepoświadczenia lub anulowania z mocą wsteczną formularzy A1
    • Jak uniknąć anulowania formularzy A1
  • Podstawa wymiaru składek pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych za granicę
    Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ma wpływ nie tylko na zyskowność delegowania, ale także na realnie wypłacane wynagrodzenie netto dla pracowników.
    Na najbliższej konferencji omówione zostaną m.in. nast. aspekty ubezpieczeniowe delegowania:
    • Podwyższona podstawa wymiaru składek od 2020 roku
    • Oskładkowanie i opodatkowanie kwater i innych świadczeń zapewnianych pracownikom i zleceniobiorcom – nowe orzecznictwo, nowe wytyczne ZUS i administracji podatkowej
    • Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników, zleceniobiorców i pracowników tymczasowych delegowanych za granicę,
    • Kwatery, przejazdy i inne świadczenia rzeczowe oraz ich ekwiwalenty a oskładkowanie,
    • Diety: kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową, a kiedy z oddelegowaniem?
    • Diety a zagraniczne minimalne warunki zatrudnienia
    • Jak zoptymalizować koszty pozapłacowe personelu delegowanego?
    • Praktyka kontrolna ZUS i najnowsze orzecznictwo sądowe  
  • Podatkowe aspekty delegowania
    Podczas konferencji omówione zostaną najważniejsze aspekty podatkowe delegowania:
    • Zakłady podatkowe polskich firm za granicą
    • budowlany zakład podatkowy
      • Zasada zliczania okresu 12 miesięcznej budowy
      • Budowy powiązane ze sobą
      • Rotacja wykonawców a budowlany zakład podatkowy
      • Podział kontraktu na części a budowlany zakład podatkowy
    • Przedstawiciel za granicą jako zakład podatkowy
    • Zasada 183 dni i opodatkowanie wynagrodzeń pracowników delegowanych
      • Zasady liczenia 183 dni
      • Okres 12 miesięcy a okres roku
      • Opodatkowanie pracowników tymczasowych delegowanych
      • Podwójne opodatkowanie (i jego unikanie) zleceniobiorców delegowanych
      • Praktyka polskich i zagranicznych organów kontrolnych i orzecznictwo
      • Korekta z mocą wsteczną: konsekwencje w Polsce i za granicą
    • Wynagrodzenie netto czy brutto w umowie? Gwarancja wynagrodzeń netto dla personelu delegowanego.
    • Jak zapewnić wysokie wynagrodzenia netto pracownikom delegowanym, czyli: tajniki optymalizacji, albo: świadoma polityka w zakresie wynagrodzeń jako sposób na skuteczne rekrutacje
  • Kontrole w firmach delegujących
    Podczas konferencji omówione zostaną strategie na wypadek kontroli w kraju i za granicą.
  • Zmiany przepisów europejskich o delegowaniu
    Nowa dyrektywa o delegowaniu przewiduje od 2020 r. m.in. zwiększenie w większości przypadków kosztów delegowania o kilkadziesiąt procent, ograniczenie delegowania zasadniczo do 12 miesięcy, de facto zakaz delegowania w branżach stacjonarnych (produkcja, logistyka, opieka i inne branże, w których usługi wykonywane są przez wiele miesięcy/lat w tym samym miejscu); kategoryczny zakaz delegowania przez firmy nie prowadzące znaczącej działalności krajowej zgodnej z działalnością eksportową; kategoryczny zakaz delegowania pracowników, którzy na terenie Polski nie świadczą zazwyczaj pracy; nowe restrykcje i uciążliwe oraz kosztowne wymogi formalne, którym będą musieli sprostać polscy przedsiębiorcy. Odpowiednie modyfikacje będą także obowiązywały od 2020 r. w zakresie poświadczania A1. Większość polskich firm delegujących nie uzyska już formularzy A1 i nie będzie mogła delegować pracowników za granicę. Nowe przepisy obowiązujące od 2020 r. przewidują m.in. szerokie badanie przez zagraniczne instytucje i przez ZUS zdolności firmy do delegowania oraz zdolności pracowników do bycia delegowanymi, a także - w zakresie art. 13 („delegowanie na dwa kraje”) - przewiduje się konieczność prowadzenia/wykonywanie znaczącej działalności/pracy na terenie Polski. W nowych przepisach zakłada się ograniczoną ważność dokumentu A1, ekspresowe weryfikowanie i uchylanie poświadczonych formularzy A1 przez ZUS i przez zagraniczne instytucje, a także automatyczną i błyskawiczną egzekucję zagranicznych składek. Po wejściu w życie nowych przepisów znacząco wzrosną wynagrodzenia pracowników delegowanych. Polskie firmy będą obciążone wyższymi kosztami z tytułu innych należności przysługujących zgodnie z przepisami krajów, do których delegowani są pracownicy. Delegowanie długoterminowe (powyżej 12 miesięcy) oraz delegowanie stacjonarne (logistyka, produkcja, żywność etc.), przy którym występuje zastępstwo, także w ramach wielu firm z różnych krajów, będzie de facto zabronione. Te i wszystkie inne zmiany zostaną obszernie przedyskutowane z uczestnikami szkolenia. Dyrektywa będzie stosowana od 2020 roku. Na spotkaniu Tomasz Major, Prezes Izby Pracodawców Polskich oraz Partner Zarządzający w Kancelarii Brighton&Wood - jeden z niewielu europejskich prawników uczestniczących w procesie legislacyjnym i jako jedyny polski prawnik i jeden z trzech europejskich prawników krytycznie opiniujących dla Komisji Europejskiej projekt dyrektywy, przedstawi firmom praktyczne i konkretne kroki, jakie należy podjąć w związku z nowymi przepisami. Nowe przepisy to nie tylko zagrożenie, ale przede wszystkim szansa dla dobrze zorganizowanych firm na przejęcie rynku od konkurencji, która nie nadąży za zmianami.
  • Dokumentacja: Święty Graal Delegowania.
    Podczas najbliższej konferencji omówione zostaną kluczowe dla firm aspekty związane ze sporządzaniem dokumentacji dla pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych za granicę.
    Prezentacja dokumentacji dla pracowników, zleceniobiorców i pracowników tymczasowych delegowanych za granicę. 
  • Prawidłowe sporządzanie dokumentacji płacowej teraz i po zmianach: System naliczania płac ELYSIUM - dla firm delegujących pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców za granicę
  • Specyfika delegowania do wybranych państw: Niemcy, Belgia, Francja, oraz inne kraje
    Referenci omawiają z uczestnikami najnowsze regulacje i praktykę delegowania do poszczególnych krajów. Skuteczne dochodzenie należności od niesolidnych kontrahentów w Polsce i za granicą   
    • Specyfika delegowania do Niemiec
      • Omówienie zmian w przepisach, które wchodzą w życie w 2020 roku
      • Otwarcie niemieckiego rynku pracy na pracowników z innych krajów w 2020 r.
      • Obligatoryjne dla polskich firm meldunki i notyfikacje
      • Minimalne stawki wynagrodzeń
      • Czas pracy
      • Praca w weekend
      • Praca w nocy
      • Obligatoryjna kasa urlopowa w budownictwie
      • Opodatkowanie polskiej firmy działającej w Niemczech
      • Opodatkowanie pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych do Niemiec
      • Podwykonawstwo a praca tymczasowa na terenie Niemiec; kiedy mamy do czynienia z nielegalnym podwykonawstwem? - Skutki dla polskiej i niemieckiej firmy; jak przygotować się do kontroli.  
      • Warunki świadczenia usług pracy tymczasowej w Niemczech
      • Zezwolenie na użyczanie pracowników do Niemiec
      • Kontrole w polskich firmach delegujących do Niemiec – obsługa polskich firm działających w Niemczech przez Kancelarię Brighton&Wood, przez Global Employment Strategy Consultants oraz sieć kancelarii partnerskich;
      • Obowiązkowy przedstawiciel polskiej firmy na terenie Niemiec, obligatoryjne przechowywanie dokumentów na terenie Niemiec: realizacja obowiązków przez Biuro IPP w Berlinie.
      • Optymalizacja kosztów związanych z delegowaniem personelu do Niemiec
      • Dokumentacja dla firm działających w Niemczech
      • Kalkulacje porównawcze: delegowanie do Niemiec/zatrudnienie w niemieckiej firmie.
      • Niemiecki oddział polskiej spółki: kiedy warto?
      • Realizacja kontraktów przez niemiecką spółkę: kiedy trzeba? kiedy warto?
      • Niemiecka spółka dla celów akwizycyjnych.
      • Niemiecka spółka jako metoda skutecznego zabezpieczenia emerytalnego i zdrowotnego właściciela i jego bliskich.
      • Porównanie kosztów płacowych i pozapłacowych: realizacja umowy o dzieło – praca tymczasowa – bezpośrednie zatrudnienie w Niemczech.
      • Zakładanie spółki w Niemczech i zakładanie oddziału polskiej spółki w Niemczech – wsparcie berlińskiego biura IPP 
      • Specyfika delegowania do Belgii
        • Notyfikacja LIMOSA
        • Notyfikacja Check-in-at work
        • Minimalne stawki wynagrodzeń
        • Czas pracy
        • Praca w weekend
        • Praca w nocy
        • Obowiązkowe składki na PDOK/OPOC - jak ich uniknąć
        • Dodatki żywieniowe – jak ich uniknąć
        • Opodatkowanie polskiej firmy działającej w Belgii
        • Opodatkowanie pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych do Belgii
        • Podwykonawstwo a praca tymczasowa na terenie Belgii
        • Kontrole w polskich firmach delegujących do Belgii – obsługa polskich firm działających w Belgii przez Kancelarię Brighton&Wood, przez Global Employment Strategy Consultants oraz sieć kancelarii partnerskich;
        • Platformy, Aplikacje i Systemy służące eliminacji polskich firm działających w Belgii: walka o polskiego pracownika; przejmowanie pracowników przez belgijskie firmy ich polskie spółki-córki, obciążanie polskich firm nadzwyczajnymi opłatami.
        • Obowiązkowy przedstawiciel polskiej firmy na terenie Belgii, obligatoryjne przechowywanie dokumentów na terenie Belgii: realizacja obowiązków przez Biuro IPP w Brukseli.
        • Optymalizacja kosztów związanych z delegowaniem personelu do Belgii
        • Dokumentacja dla firm działających w Belgii
        • Podwykonawstwo a praca tymczasowa: kiedy mamy do czynienia z nielegalnym podwykonawstwem? - Skutki dla polskiej i belgijskiej firmy; jak przygotować się do kontroli.  
      • Specyfika delegowania do Francji
        • Notyfikacje
        • Karta tożsamości zawodowej
        • Minimalne stawki wynagrodzeń
        • Czas pracy
        • Praca w weekend
        • Praca w nocy
        • Obligatoryjne kasy urlopowe (caisse de congés payés des salariés des entreprises de bâtiment ou de travaux publics) – jak uniknąć konieczności płacenia składek we Francji
        • Opodatkowanie polskiej firmy działającej we Francji
        • Opodatkowanie pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców delegowanych do Francji
        • Podwykonawstwo a praca tymczasowa na terenie Francji
        • Warunki świadczenia usług pracy tymczasowej we Francji
        • Kontrole w polskich firmach delegujących do Francji – obsługa polskich firm działających we Francji przez Kancelarię Brighton&Wood, przez Global Employment Strategy Consultants oraz sieć kancelarii partnerskich;
        • Platformy, Aplikacje i Systemy służące eliminacji polskich firm działających we Francji: walka o polskiego pracownika; przejmowanie pracowników przez francuskie firmy i ich polskie spółki-córki, obciążanie polskich firm nadzwyczajnymi opłatami.
        • Obowiązkowy przedstawiciel polskiej firmy na terenie Francji, obligatoryjne przechowywanie dokumentów na terenie Francji
        • Obligatoryjna gwarancja dla polskich firm działających we Francji (la garantie financiere prévu a l’article L. 1251-50 du code du travail)
        • Obligatoryjne ubezpieczenie dla polskich firm działających we Francji (l’assurance décennale pour les entreprises du BTP)
        • Optymalizacja kosztów związanych z delegowaniem personelu do FrancjiDokumentacja dla firm działających we Francji
      • Specyfika delegowania do innych krajów UE i EOG 

ZAPISZ SIĘ NA SEMINARIUM 

Konferencja dla Praktyków Delegowania: Część III 
13.00-15.00 Delegowanie do Niemiec w 2020 roku: rewolucyjna zmiana niemieckich przepisów o delegowaniu

Pełna Dokumentacja dla firm delegujących swój personel do Niemiec dostępna jest tutaj: http://optymalnezatrudnienie.pl/dokumentacja. Dokumentacja jest bezpłatna dla firm przystępujących do IPP (Pakiet Premium) przed konferencją. Formularz członkowski i zasady korzystania z bezpłatnych publikacji: http://optymalnezatrudnienie.pl/premium

Dla firm uczestniczących w Konferencji, które zgłoszą przynajmniej 3 osoby i opłacą ich uczestnictwo w 3 modułach Konferencji przed 24.12.2019 r. przekazany zostanie bezpłatną publikację zawierającą kompendium zmian w zakresie delegowania opiekunek do Niemiec od 2020 r.: „Delegowanie pracowników, zleceniobiorców i pracowników tymczasowych do Niemiec – zmiany od 2020 r.”: www.delegowanie.pl/2020

Program konferencji:

Fokus:

  • Zmiana niemieckich przepisów o delegowaniu
  • Delegowanie do Niemiec od 2020 r.
  • Porównanie różnych modeli i kosztów transgranicznego zatrudnienia w Niemczech od 2020: delegowanie przez polską spółkę; delegowanie do niemieckiego oddziału; zatrudnienie przez niemiecki oddział; zatrudnienie przez niemiecką spółkę zależną; rekrutacja dla niemieckiego klienta lub partnera; systemy mieszane
  • Porównanie różnych trybów transferu pracowników i zleceniobiorców na zasadach polskich (delegowanie) i niemieckich (bezp. zatrudnienie): podwykonawstwo-praca tymczasowa-delegowanie wewnątrzkoncernowe-inne formy współpracy – omówienie wytycznych niemieckich urzędów i orzecznictwa oraz porównanie kosztów
  • Wskazówki dla poszczególnych branż
  • Wyzwania dla działu płac w firmie delegującej w związku z nowymi przepisami: Prawidłowe sporządzanie dokumentacji płacowej teraz i po zmianach: System naliczania płac ELYSIUM - dla firm delegujących pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców do Niemiec

Zagadnienia szczegółowe i nowości omawiane na konferencji:

  • Zakaz delegowania do Niemiec przez firmy, które nie prowadzą znaczącej działalności na terenie Polski
  • Zakaz delegowania do Niemiec pracowników i zleceniobiorców, którzy w Polsce nie świadczą pracy w znaczącym wymiarze
  • Skomplikowany sposób ustalania zdolności firmy polskiej do delegowania w niemieckim przepisie
  • Zawiły sposób ustalania, czy ma miejsce zastępstwo – delegowanie przez kilka podmiotów, zastępstwo w ramach grupy kapitałowej, wymiana pracowników i firm delegujących
  • Nowe zasady wynagradzania pracowników delegowanych do Niemiec
  • Minimalne stawki wynagrodzeń, dodatki i inne obligatoryjne składniki wynagrodzeń od 2020 r.
  • Nowe dodatki do wynagrodzenia, które trzeba stosować od 2020 r. dla pracowników i zleceniobiorców delegowanych
  • Zakwaterowanie, przejazdy i wyżywienie pracowników delegowanych do Niemiec – nowe obowiązki, skutki podatkowe i ubezpieczeniowe
  • Zakaz delegowania powyżej 12 miesięcy
  • Nowe zasady delegowania pracowników tymczasowych; nowe obowiązki dla agencji zatrudnienia
  • Nowa definicja wynagrodzenia w Niemczech: co wchodzi w skład wynagrodzenia a co nie
  • Diety i inne dodatki wypłacane polskim pracownikom i zleceniobiorcom delegowanym do Niemiec
  • Sieć układów zbiorowych pracy, które należy stosować od 2020 r.
  • Specjalne zasady dla długich delegowań
  • Nowa Dokumentacja dla pracowników i zleceniobiorców delegowanych do Niemiec
  • Nowe zasady naliczania płac w firmie delegującej do Niemiec w związku z nowymi przepisami: Prawidłowe sporządzanie dokumentacji płacowej teraz i po zmianach: System naliczania płac ELYSIUM - dla firm delegujących pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców do Niemiec

Zagadnienia pozostałe omawiane na konferencji:

  • Pracownicy z Bułgarii, Rumunii, Litwy i z innych krajów UE – procedury, szansa dla polskich firm
  • Pracownicy z Ukrainy, Białorusi i z innych krajów spoza UE – procedury, szansa dla polskich firm

ZAPISZ SIĘ NA SEMINARIUM     

Konferencja dla Praktyków Delegowania: Część IV
15.00 – 17.00 Obiad Mistrzów Delegowania i Zatrudniania Cudzoziemców

Tradycyjna i ceniona przez członków IPP impreza, która ma już swoich stałych bywalców, odbędzie się bezpośrednio po konferencji i jest okazją do osobistej rozmowy z Tomaszem Majorem. Impreza dla firm, które w ostatnich dwóch latach wielokrotnie uczestniczyły w seminariach portalu www.delegowanie.pl i często korzystają z licznych usług Portalu, dla firm obsługiwanych przez Brighton&Wood, dla Członków Izby Pracodawców Polskich, i dla innych firm i osób osobiście zaproszonych przez Tomasza Majora; spotkanie jest bezpłatne; tradycyjnie już, każda zaproszona osoba otrzymuje przed seminarium indywidualne dedykowane zaproszenie na Spotkanie Mistrzów Delegowania.   

Referenci: Tomasz Major (www.TomaszMajor.com) wraz z zespołem Kancelarii Brighton&Wood (www.BrightonWood.com

Organizator: Portal www.delegowanie.pl

Partner strategiczny: Izba Pracodawców Polskich (www.ipp.org.pl)

Partner medialny: www.RynekDelegowania.pl

Partner Merytoryczny: Brighton&Wood – European Employment Lawyers&Advisors, ELYSIUM – system płac dla firm delegujących

Kontakt:

Brighton&Wood – European Employment Lawyers&Advisors: www.BrightonWood.com

ELYSIUM – system płac dla firm delegujących: www.elysium-europe.eu

Tomasz Major pełni od wielu lat funkcję Prezesa Izby Pracodawców Polskich (www.IPP.org.pl) – największej organizacji zrzeszającej firmy kierujące polskich pracowników do Unii Europejskiej. Tomasz Major jest Partnerem Zarządzającym w Kancelarii Brighton&Wood (www.BrightonWood.com) – jedynej na rynku kancelarii zajmującej się wyłącznie delegowaniem pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców oraz twórcą europejskiej sieci firm doradzającym firmom delegującym i ich kontrahentom (www.GlobalEmployment.eu). 

„Nikt nie zna się lepiej, niż Major na delegowaniu pracowników w Unii Europejskiej” – pisał w 2011 roku opiniotwórczy niemiecki tygodnik „Wirtschaftswoche”.

Wraz z Tomaszem Majorem spotkanie poprowadzą współpracownicy Kancelarii Brighton&Wood (www.BrightonWood.com).  


Bezpośredni kontakt do organizatora:

Robert Grzegorzak: administrator@delegowanie.pl